RYOBI EMS305RG cross-cut saw 305 mm 2200 W - 5133002861
417.48 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
each
Is this mitre saw right for you?
Answer a few questions and see if this mitre saw is a perfect match for you.
Scope of delivery
  • 2 extensions
  • Workpiece clamp
  • Dust bag
  • Nut
  • Supplied in cardboard box
Product description
  • Ideal for cutting corners and mitres & for cutting parquet, skirting, cornices, etc.
  • Table made of coated aluminium: guarantees a good supporting surface
  • Axis lock for easy blade changes
  • Preselection angle 0° / 15° / 22.5° / 30° / 45°
  • Laser guidance for precise sawing
  • D-extensions on the right and left maximise cutting possibilities
  • Ball-bearing guides for smooth cutting
  • LED lighting: 2 LEDs for better visibility of the work area
Key features according to our expert
  • Power: 2200 W
  • Cut line indicator: Laser
  • Saw blade diameter: 305 mm
  • Adapter required for 35 mm vacuum cleaner hose: Yes
  • Max. width (workpiece): 300 mm
  • Max. height (workpiece): 110 mm
  • Cable length: 2,5 m
  • Dust extraction position: Behind the saw blade
  • Tiltable left/right: Yes
  • With stand: No
  • Slide function: Yes
  • Bore size: 30 mm
  • Weight: 20,7 kg
  • Engine brake: No
Specifications / All features
Power
2200 W
Cut line indicator
Laser
Saw blade diameter
305 mm
Adapter required for 35 mm vacuum cleaner hose
Yes
Max. width (workpiece)
300 mm
Max. height (workpiece)
110 mm
Cable length
2,5 m
Dust extraction position
Behind the saw blade
Tiltable left/right
Yes
With stand
No
Slide function
Bore size
30 mm
Weight
20,7 kg
Engine brake
No
Blade speed (rpm)
5000
No load speed (rpm)
5000
Max. cutting capacity 45° left / 90° right (mm)
110 x 210
Weight (kg)
20.7
Dust port
Engine
2200W